18 decembrie 2022

David Popovici, vicecampion mondial în proba de 200 m liber

La Campionatul Mondial de înot în bazin scurt – Melbourne 2022, David Popovici a câștigat medalia de argint în finala probei de 200 m liber!

Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la Melbourne (Australia) s-a încheiat azi la prânz, dar nu fără o nouă finală cu prezență românească, una la finalul căreia David a obținut o nouă performanță.

În finala probei de 200 m liber, David Popovici a înotat fantastic pe culoarul al șaptelea și s-a clasat pe poziția a doua, una care îi aduce medalia de argint la această competiție din Australia.

Calificat în ultimul act cu al șaselea timp, sportivul român în vârstă de 18 ani a oprit cronometrul la 1.40:79 min.

Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiției), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min.

Zilele trecute David Popovici s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 100 m liber, cu un nou record mondial de juniori. Deși nu se simte la fel de confortabil ca în bazinul olimpic, David Popovici încheie astfel cu rezultate bune acest campionat, la care declarase ca participă doar pentru a învăța și a progresa.

Imagine: Pagina oficială de Facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.